Yazılım Geliştirme Uzmanı & E-Ticaret Danışmanı
Asp , Excel , VBA , E-Ticaret , Mobil , Desktop, Web Uygulamaları
Tel : 0 534 797 31 21 , Mail : baranseren@gmail.com

Ankara E-Ticaret Uzmanı , Logo Tiger ve Logo Go için Çözüm Geliştirme Uzmanı

VB.NET Host Dosyasına Ekleme Yapma 25.04.2012

Bazı programlarımızda ip adresini host dosyasına atamamız gerekebiliyor misal SQL server sunucu ip adresi gibi.

yada bir web sitesinin ip adresini sabitlemek gibi dns ayarları sıkıntılı olsa dahi sitelerin çalışması için bu ayarlamaları yapmamız gerekebiliyor.

Bu durumlar için kullanabileceğiniz .Net Kod bloğu alttaki gibidir.

Imports System
Imports System.Environment
Imports System.IO

Public Class Form1

  Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load

    Dim systempath As String = Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.System)

    Dim hosts As String = systempath & "\" & "drivers" & "\" & "etc" & "\\" & "hosts"

    Dim writer As New StreamWriter(hosts, True)

    writer.Write(Environment.NewLine)
    writer.Write(" ")
    writer.Write(Environment.NewLine)
    writer.Write("#Yeni Satırın Açıklaması")
    writer.Write(Environment.NewLine)
    writer.Write("94.101.84.82 www.baranseren.com")
    writer.Dispose()

    MsgBox("Host Dosyasına Eklendi.")

    End


  End Sub
End Class

Tags : Vb , Vb.Net, host ,file ,add , new ,record , line , record , host , dosyası , ekleme


Tags : vb , vb.net , .net , host , file , add , dosyası , ekleme , düzenleme , line , satır


Reg2Inf Turkish Patch by Baran SEREN 24.04.2012

Reg2Inf Turkish Patch by Baran SEREN Reg dosyalarını inf dosyalarına çevirerek addon yani eklenti yapımında kullanılan en temel bileşen olan regtoinf in türkçe versiyonudur. Patch edilerek elde edilmiş olan bu program önceki programın türkçe işletim sistemleri için düzenlenmiş yamalı dosyasıdır. Sene 2008 de yazdığım programın detaylarına alttaki linkten ulaşabilirsiniz.
RegToInf Ana Forumu : Wincert Turkish Addon Discussions & Relases


Tags :


Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu , Boyutlandırma , Psd Dosyası 24.04.2012

Facebook kapak fotografı eklemek isteyen arkadaşların en sık sorduğu soru olan kapak fotografı için boyut nedir ? 851 px * 315 px sorunuzun cevabıdır. Web tasarım işi ile uğraşan arkadaşlar firmaların sosyal ağları için kapak tasarımında illaki lazım olacaktır.


Tags : face , kapak , fotograf , boyutu , face , cover , size , photo , boyutları , boyutlandırma , psd , dosya , taslagi , template


Asp Sayfa Cache Belleğe Almasın 23.04.2012

Bazı durumlar vardır sayfaların önbelleğe alınmasını istemeyiz bunun için meta taglar ile cache belleği kitleme yöntemleri var ama bizim konumuz asp ile bu işin nasıl yapılacağı ,

Asp de özellikle kullanıcı girişi ve login özel bilgilerin alındığı sayfaların cache belleğe yani internet explorer `ın geçici hafızasına alınmasını engellemelisiniz.

Sebebi güvenlik konusunda ileri derece zaafiyetler oluşturabilirsiniz. Bunun için sayfalarınızda ilk satıra alttaki kodları eklemeniz durumunda sayfalarınız sunucu tarafından yedeklenmecek şekilde ziyaretçiye gönderilecektir.

<%
	Response.Expires = 0
	Response.Expiresabsolute = Now() - 1 
	Response.AddHeader "pragma","no-cache" 
	Response.AddHeader "cache-control","private" 
	Response.CacheControl = "no-cache"
%>Tags :


Açılış Sayfası Kilitli ise açmak için 21.04.2012

Açılış Sayfası Google Yapma 21.04.2012

Görev Yöneticisi Devre Dışı Açma 21.04.2012

input Readonly ve Disabled 18.04.2012

Formlarınızda kullandığınız inputların değer girilemez yada salt okunur olmasını isteyebilirsiniz bu durumda alttaki kodlar ile çözüme ulaşabilirsiniz.

ReadOnly - Salt Okunur
input type="text" value="asd" readonly="readonly"  name="asd"

Disabled
input type="text" value="asd" name="asd" disabledTags : input , disable , readonly , salt , okunur , etkisiz , yazilmaz


CSS'de kısaltmalar 18.04.2012

CSS; kodlama yaparken bizim bazı kısaltmaları kullanmamıza izin verir. Böylece hem fazla kod yığınından kurtulmuş oluruz, hemde sayfa boyutlarını en aza indirmiş oluruz. 1. Font Normalde bir font tanımlarken 4 adet CSS kodu kullanılır: Kod: font-weight: bold; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 11px; line-height: 15px; Kısaltma olarak kullanlan kod ise tek satır: Kısa Kod: font: bold 11px/15px verdana, sans-serif; 2. Background Background tanımlarken 5 adet atama yapmamız gerekirken kısaltma kullanarak tek tanıma indirebilriz. Kod: background-color: #000; background-image: url(ard.jpg); background-repeat: no-repeat; background-attachment: fixed; background-position: 50px 50px; Kısa Kod: background: { #000 url(ard.jpg) no-repeat fixed 50px 50px; } 3. Renkler(Hex-decimal) CSS stillerinde renkler genelde hex-decimal renk kodu ile tanımlanır örneğin color: #ff0000; kırmızı. Renkler 6 karakterle gösterilsede bir çok renk(web tabanlı) 3 karakterin tekrarlanması ile oluşturulur. Örneğin, kırmızı’nın hex-decimal kodunun kısaltırsak color: #f00;. Buradaki her karakter hex-decimal koddaki iki karaktere karşılık gelmektedir. Mesela, beyaz renk kullanacağınızda, color: white; veya color: #ffffff; kulanımı önermeyiz. Kısaltılmış olanı color: #fff; kullanmanız daha avantajlıdır. 4. Border Kenarklık tanımlamalarında her özellik için bir tanımlama yapılır. örnek olarak bir elementin üst kenarına atama yapmak için: Kod: border-top-width: 2px; border-top-style: dashed; border-top-color: #f00; Kısa Kod: border-top: 2px dashed #f00; Bu özellikleri tüm kenarlara uygulmak için: Kod: border: 2px dashed #f00; 5. Margin ve Padding’ler Margin ve paddingler de normal tanımlama şöyledir: Kod: margin-top: 10px; margin-right: 5px; margin-bottom: 20px; margin-left: 15px ; Kısa Kod: margin: 10px 5px 20px 15px; Burada öznitelikler sağdan başlayarak saat yönünde devam eder. Aşağıda çeşitli kısaltma yöntemleri birlikte verilmiştir: Kod: 4 Değer: (margin: 20px 15px 10px 5px;) birinci - üst, ikinci - sağ, üçüncü - alt, dördüncü - sol. 3 Değer: (margin: 20px 15px 10px;) birinci - üst, ikinci - sol ve sağ, üçüncü - alt. 2 Değer: (margin: 20px 15px;) birinci - üst ve alt, ikinci - sol ve sağ. 1 Değer: (margin: 10px;) birinci - üst, sağ, alt ve sol 6. Listeler Liste tanılmalrında da kısaltmalar mümkündür Kod: ul { list-style-type:square; list-style-position:inside; list-style-image:url(image.png); } Kısa Kod: ul li { list-style:square inside url(image.png); } /* burda özel bir durum vardır eğer resim yoksa yedek olarak square özelliği gösterilecektir. */ 7. Sıfır ‘0` ın Kısaltma olarak kullanılması Kısaltmalarda son olarak ‘0` ın kullanımına değineceğiz. Normalde bir elemente değer ataması yapılırken değerin yanına birimi de yazılır(örn: 3px, 0.2em vd.), Ancak sıfır ‘0` için bu zorunlu değilidir. Kod: padding:0; Bu durumun bir istisnası mevcuttur oda yüzde değerlerinde atama yapılırken 0% olarak atama yapılmalıdır.


Tags :


Yedek Parça Sektörü ve Dikey E-Ticaret B2B , B2C 17.04.2012

Bildiğiniz üzere E-Ticaret Sistemleri tasarlıyorum ve işletmesi konusunda Diyarbakırda çalışıyorum. E-Ticaret gelişim süreci ülkemizde halen devam etmekte fakat seçici müşteri pörtföyü gerçekten zorlayıcı olmakta. Şu şekilde ki ; müşteri ürünün resmini görmek istiyor Dikey E-Ticaret sitelerinde cici bayanların üstünde ürünün resmini illaki görmeden almayacakları gibi yedek parça sektöründen de bunu bekliyorlar. Bu durumu yaklaşık olarak 2 sene önce fark etmiştim. Bu durumda yapacak ilk iş grafiker yardımı ile ürün resimlerinin çekilmesi ve ürünlerin çekilen bu resimlerinin dekupaj işleminden geçirilmesiydi. Bsd Otomotiv bünyesinde 15000 çeşit ürünün resimlenmesi anlamına geliyordu bu iş. Sessizce başlayan bu çalışma bayi ağı içersindeki online katalog işlevini sağlayacak ve bu durumdanda direkt e-ticaret yapmayı hedeflemiş olan B2C kanadında son kullanıcıya çıkma aşamasında düşünen benim ilk işim oldu. Ürün resimleri çekildi şu an 3000 adet ürün resimlenmiş ve dekupaj işleminden geçmiş durumda , e-ticareti b2c boyutuna taşıdığımız yedek parça toptan sitemizde bu ürün resimleri kullanılıyor. Bu müşteriye bu firma ciddi bir firma ve gerçekten bu malzemeler ellerinde varki resimlemişler hatta üzerinde o kadar çalışılmış ki tüm resimler temizlenmiş detayları barizleştirilmiş şekilde o zaman bu firmadan ürün satın almamda bir sakınca yok diye düşündürüyor. E-Ticaret in yedek parça sektörüne uyarlaması ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç bu süreçte yapılması gerekenler ise şu maddelerde gizli. - Ürünlerin açıklamaları düzgün olacak - Ürünlerin kategorileri belli olacak - Ürünlerin fiyatları doğru olacak yeni gelen ürünlerin mutlaka fiyatlarını günlük girdirilecek - Muhasebe otomasyon programı ile entegre çalışacak. - Stoklar güncel olacak ve b2c sitesinde ürün buttonlarında stokta var veya yok konusunda sürekli girişler yapılacak. Tabiki bunlar sadece başlangıç içersinde geçen diğer konuları ise bahsetmeye çalışırsam içinden çıkamaz bir hal alır : ) Stoklarım doğrumu ki diyen olacaktır mutlaka o durumda da parçalı sayım ile sayımınızı tamamlayacak ve stoklarınızdan emin olacaksınız. Yedek Parça Sektöründe B2B ve B2C konusunda aklınıza takılan bir konu olursa başlıkta telefon numaram var arayabilir bilgi alabilirsiniz. Tag : B2B , E-Ticaret , Yedek Parça , Satış , Bayi Ağı , Online Satış Sistemi , Diyarbakır , İnternetten Satış , Dikey E-Ticaret , İnternet Üzerinden Satış Yapma , Online Sat , Sanal Pos Entegrasyonu , Logo, Go, Tiger , Netsis , Nebim , Mikro


Tags :